Uncategorized Ανακοινώσεις

Εποχική γρίπη

ΘΕΜΑ: «Ενημέρωση σχετικά με τις απουσίες μαθητών/τριών λόγω της εποχικής γρίπης»

Σας ενημερώνουμε ότι, σύμφωνα με την παρ. 4 του άρθρου 24 της αρ. 79942/ΓΔ4/21-5- 2019 ΥΑ (Β ́ 2005), με απόφαση του οικείου Συλλόγου Διδασκόντων/ουσών καταχωρίζονται αλλά δεν προσμετρώνται οι απουσίες από τα μαθήματα μαθητών/τριών έως πέντε (5) εργάσιμων ημερών που οφείλονται στην έξαρση της εποχικής γρίπης, από τον Ιανουάριο 2020 έως και τον Μάρτιο 2020.

Η απόφαση αυτή εκδίδεται κατόπιν αιτήσεως και με την προσκόμιση από τους/τις ενδιαφερόμενους/ες πρόσφατης βεβαίωσης δημόσιου ή ιδιωτικού νοσηλευτικού ιδρύματος ή
ιδιώτη γιατρού, που να πιστοποιεί το είδος και τη διάρκεια της ασθένειας. Θεσσαλονίκη: Δείτε ποια σχολεία κλείνουν λόγω γρίπης

Η έξαρση της γρίπης βρίσκει την σχολική κοινότητα για άλλη μια φορά απροετοίμαστη και εκτεθειμένη!

Η Ανώτατη Συνομοσπονδία Γονέων Μαθητών Ελλάδας (ΑΣΓΜΕ) θεωρούν ότι η εγκύκλιος του Υπουργείου είναι μακριά από την πραγματικότητα της σχολικής ζωής σήμερα:

• πόσα σχολεία σήμερα διαθέτουν επαρκή μέσα ατομικής υγιεινής για τους μαθητές (υγρό σαπούνι, αντισηπτικό αλκοολούχο διάλυμα);
  • πόσα σχολεία διαθέτουν επαρκές προσωπικό καθαριότητας;
  • πόσα σχολεία έχουν ελεύθερες αίθουσες για τους μαθητές που αρρωσταίνουν, όταν δεν φθάνουν οι αίθουσες για μάθημα ή για ειδική αγωγή;
  • οι συμπτύξεις τμημάτων και η δημιουργία τμημάτων με 28 και 30 μαθητές δεν ευνοεί την εξάπλωση της γρίπης;

Η εξασφάλιση της Υγείας των μαθητών και των εκπαιδευτικών της χώρας μας δεν είναι ατομική υπόθεση αλλά υποχρέωση της πολιτείας!

Ήδη πολλά σχολεία σε όλη την Ελλάδα κλείνουν, πολλοί μαθητές μετρούν απουσίες. Απέναντι σε αυτή την κατάσταση, το Υπουργείο Παιδείας προσπαθεί να «λύσει» το πρόβλημα με εγκυκλίους και οδηγίες προς τους εκπαιδευτικούς, τους γονείς και τους ίδιους τους μαθητές. Καμιά αναφορά σε προληπτικά μέτρα μαζικού χαρακτήρα.

ΑΣΓΜΕ